reede, 22. juuni 2018

Mads Peter Nordbo "Nahata tüdruk"

M. P. Nordbo "Nahata tüdruk", 303 lk. Varrak, 2018. 

See raamat on meie poelettidel alles nii värske, et raamatukogus pidin ennast laenutamiseks  koguni järjekorda panema :). Aga ainult üheks lugejavaheks seekord (eriti populaarsete järgi oodatakse nt vahest isegi kolm ;)) ja nädal tagasi ma siis peale e-mailile laekunud teadet "raamatukogus on ootel Teile reserveeritud teavikud" temaga rahulolevalt koju jalutasingi. 

Idee raamatut lugemiseks võtta sain Lugemise väljakutse FB-grupist, Tiina Liinak tutvustas seda seal väga põnevusttekitavalt ja pettuma muidugi ei pidanud - tegemist on tempoka krimiga skandinaavia-kirjanike üldteada headuses (mida kinnitab muuhulgas ka fakt, et raamat ilmus esmakordselt alles 2017 ja juba on seda tõlgitud 17 keelde) ja kus pahalaste tegevuspaigaks on seekord koguni "eksootiline" Gröönimaa. 

Tutvustus raamatu tagakaanel avab selle sisu nii: 
"Matthew Cave on 20. eluaastates Taani ajakirjanik. Ta on kaotanud elu mõtte pärast seda, kui tema kallim ja veel sündimata tütar liiklusõnnetuses surma said. Põgenemine tõelisuse eest viib ta Gröönimaa pealinna Nuuki, kus ta ameeriklasest isa 20 aastat tagasi Thule lennuväebaasist viimase postkaardi saatis ja seejärel kadus. Matthew saadetakse igijää serval päevavalgele tulnud muumiat uurima, kes arvatakse olevat esimene taoline leid tervel Põhjamaal. See võib kujuneda ülemaailmseks sensatsiooniks ja väike Arktika kogukond on pinevil. Pääseb valla kaos, kui muumia kaob ja teda valvanud politseinik leitakse lõhkilõigatuna, sisikond välja rebitud. Matthew pääseb ligi informatsioonile nelja samasuguse mõrvajuhtumi kohta 1973. aastast, mis olid omakorda seotud kahe 11-aastase tüdruku jäljetu kadumisega. Kaks paralleelset mõrvamüsteeriumi sulanduvad üheks ja Matthew hakkab mõlemat ise uurima. Ta saab usaldada vaid ühte noort grööni naist, kes 14-aastaselt oma isa tappis, ta lõhki lõikas ja sisikonna eemaldas. Naise nahk on kaetud tätoveeringutega. Ta kannatas lapsena väärkohtlemise all, kuid on sitke ja tugev nagu mäed Nuuki ümber". 

Nüüd, raamatu läbilugenuna,  saan aru, kui palju tegelikult on siin jäetud veel tegelikult ütlemata ja lugejale endale avastada ning autori inglisekeelse kodulehe kohaselt on raamatule ilmunud juba ka "Nahata tüdrukust" eraldiseisev, kuid samade peategelaste tegemisi kajastav järg nimega COLD FEAR. Ja oiiiii kuidas tahaks seda ka juba lugeda; loodetavasti ilmub  peagi ka eesti keeles ja näiteks jõuludeks - sest nii lihtne oleks siis jõuluvanadele oma soovilisti kirja panna... :D.

Ma vist ei olegi öelnud ühegi krimiromaani kohta veel, et väga huvitav lugemine oli. Või no, see pole tegelikult kõige õigem sõna... Ütleme siis hea lugemine, pean silmas seda, et sain põnevalt jooksva loo kõrvale siit ka terve hulga kultuurilist lisainfot, googeldades selliste märksõnade nagu nuuk, inuit ja ulu pilte ning uurides põhjalikumalt, mis põhjustab olukorda, et Gröönimaal on pea 40% alla 14-aastaseid lapsi kogenud seksuaalset väärkohtlemist...

Minu jaoks väärt lugemine kokku, kui soovite ka vahelduseks lisaboonusena uusi teadmisi pakkuvat krimilugu neelata, soovitan pihku võtta :).

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.